Мета: повторити й узагальнити вивчений матеріал про життєвий і творчий шлях Тараса Шевченка; учні мають усвідомити значення творчості поета для
світової культури, для себе особисто; розвивати інтерес до літератури.
Обладнання: картки із завданнями, грамзапис, репродукції картин Т. Шевченка.
Для проведення уроку клас об'єднується у дві команди, які вибирають собі назву, емблему, готують
деякі домашні завдання. Урок проводиться у
формі змагання між двома командами, яким пропонуються різноманітні завдання з
життєвого і творчого шляху Тараса Шевченка. Результати
змагань оцінює журі.
ХІД ЗАХОДУ
I. Конкурс «Представлення команд»
Кожна команда представляє себе, розповідаючи про свою назву, емблем.
1-а команда — «Кобзареві діти».
2-а команда — «Думка».
II. Конкурс «Родинні
стосунки»
Встанови родинні стосунки.
1-а команда: Хома Кичатий і Галя (батько і дочка), Ганна і Марко (мати і син), Катря і офіцер
(дівчина і її коханий).
2-а команда: Хома Кичатий і Стеха
(господар і ключниця); Назар і Галя
(козак і його наречена); Назар і Гнат (побратими).
III. Конкурс «Хто
швидше?»
Потрібно відповісти на запропоновані запитання:
1. Який композитор написав близько ста музичних творів на слова Шевченка? (Микола Лисенко)
2. У яких альманахах друкував свої твори Т. Шевченко на початку творчості? («Ластівка», «Молодик»)
3. Кому Шевченко присвятив «Кобзар» 1860 року? (Марку Вовчку)
4. Скільки запросив Енгельгардт за кріпака Тараса Шевченка? (2500 крб)
5. Прізвище лікаря, який доглядав хворого Шевченка, коли той створив «Заповіт»? (А. Козачковський)
6. Який художник ілюстрував поему «Кавказ», взявши
за епіграф слова «споконвіку Прометея там орел карає»? (/. Рєпін)
ІV.Конкурс «Знайди зайве слово»
Від кожної команди виходить по одному
представнику, їм пропонується три назви творів,
картин або три прізвища, серед яких потрібно знайти «зайве».
1. «Наймичка», «Катерина», «Заповіт».
2. «Художник», «Музикант», «Відьма».
3. «Катерина», «Байгуші», «Іван Підкова».
4. «Тополя», «Причинна», «Катерина».
V.
Конкурс «Підказка»
Кожна команда отримує по три картки з певною інформацією-підказкою. Треба з'ясувати, про які події з життя Шевченка йдеться, й аргументуйте думку.
Картка № 1
Небезпека, корисні копалини, море, художник, плавання, острови.
Картка №2
Катря, Оксанка, дяк, залізні стовпи, чумаки.
Картка № З
Євген Гребінка, травень, Качанівка, Яготин,
Запорозька Січ, Кирилівка, Київ.
Картка №4
Квітень, Дніпро, переправа, «Сон», граф Орлов, III
відділ.
Картка № 5
Муштра, цинга, ревматизм, 10 років, клімат, доноси.
Картка №6
24 роки, 22 квітня. Літній сад, 1838 рік, Карл
Брюллов,
1840, «Кобзар».
VI. Конкурс «Ти — активіст»
Кожній
команді надається можливість протягом двох хвилин відповісти на якомога більше запитань.
1. Де і коли народився Тарас Шевченко?
2. Як звали Тарасових батьків?
3. Звідки походить прізвище «Шевченко»?
4. Рік і місце написання Шевченкового «Заповіту».
5. Автор музики до «Заповіту».
6. Твір Шевченка про своє дитинство.
7. Коли померли батьки Шевченка?
8. Назва і автор твору про дитячі роки Шевченка.
9. Із ким дружив Шевченко у дитинстві?
10.Якого року викупили Тараса з кріпацтва? Хто брав участь у викупі?
ІV.Конкурс « Моя улюблена поезія Шевченка »
Підведення підсумків конкурсу.
|
Немає коментарів:
Дописати коментар