неділя, 3 квітня 2016 р.

козацькі розваги


І ведучий:
За шляхами, за дорогами,
За Дніпровськими порогами,
За лісами за високими
Наші прадіди жили.
ІІ ведучий:
Мали Січ козацьку спільну,
 Цінували волю вільну,
 І країну свою рідну,
Як зіницю берегли.
І ведучий:
Запорозька Січ! Мабуть, немає жодної людини в нашій багатостраждальній Україні, яка не знала б про славетну Запорозьку Січ, про козаків, про їхні героїчні подвиги, походи. Про це написано багато дум, пісень, віршів, книг.
ІІ ведучий:
Так давайте сьогодні разом з вами спробуємо вписати свої прекрасні рядки до книги козацької слави.А почнемо з козацької пісні.
ІІ ведучий. Браві хлопці та дівчата, браві. Та ми сюди не тільки співати зібралися, а й у справах себе показати.
І ведучий:
Військо запорізьких козаків, яке діяло на пограничній території задніпровськими порогами, можна назвати загоном спеціального призначення, а запорізького воїна сучасним, терміном «спецназівцем». Козаки були богатирями, рівних яким ніде не було.
 Ми роду козацького діти,
ми любимо сонце і квіти,
і сонце нам шле свій привіт.
Ми роду козацького діти,
землі української цвіт.

ІІ ведучий:
Зовнішньому вигляду козацьких богатирів відповідала їхня виключна фізична сила. Одні — тугі луки граючи натягували; другі — товстенні залізні смуги, що снопи в полі навколо шиї ворога скручували; треті — вози через броди на собі перетягували, ядра через найширші ріки легко перекидали.
І ведучий:
Ви нащадки славних лицарів, повинні знати свою історію. Юнаки повинні готуватися за прикладом козаків до служби в армії. І хоча наша держава мирна, але всі ви зобов'язані вміти в разі потреби захищати свою землю, як це робили козаки.
Сьогодні свято, конкурс нині,
сьогодні все козацтво тут.
І в цьому залі радість лине,
козацькі ігри всіх нас ждуть.
І ведучий:
Ну, козаки, покажіться!
А ви, друзі, огляніться.
За чий курінь будете вболівати?
Можна гучно всім кричати.
На вас чекають складні випробування. Сьогодні ви проявите силу, спритність, швидкість, спритність, кмітливість, уважність, витривалість. Судити конкурс будуть ____________________________________________________________________________
І  конкурс    Представлення куренів : пісня, речівка, емблема.
І ведучий:
Стати справжнім козаком міг не кожен. На острові Хортиця є Січові ворота. Там і влаштовували випробування новеньким. Між скалами закріплювали жердину, по якій з зав’язаними очима повинен був пройти новачок. Якщо оступався, внизу його ловили січовики. Тоді він приходив здавати іспит наступного року.
Перше випробування — команди повинні пройти по лавці, а назад по лавці  на животі.
ІІ ведучий:
Серйозним випробуванням для юнаків був бурхливий Дніпро. Його треба було перепливти туди і назад.
ІІ ведучий:
Екзамен продовжувався і під водою. Сидів над кручею старий козак і димив люлькою.Він розповідав про подвиги козацьких героїв.
І ведучий:
Раптом люлька (мабуть випадково) випадала з рота і зникала під водою. Того, хто, не думаючи, кидався за нею і знаходив її на дніпровському  дні, козаки з радістю зараховували до себе в розвідувальний загін.
Учитель:
ІІ конкурс — перехід річки „Переправа на дощечках”. Намальовані круги  і по них потрібно прострибати.
Козаки — це вільні люди!
Козаки — безстрашні люди!
Козаки — борці за волю!
За народу кращу долю.
Козак — це людина чесна і смілива,
Найдорожча йому — Батьківщина!
Козак — слабому захисник,
Цінити побратимство звик.
І ведучий:
 Козаки мали незвичайну силу. Так, козацький ватажок Семен Палій бився шаблею, яка важила більше двох пудів (32 кг).
Учитель:
ІІІ конкурс -- найсильніший козак.
(І учень —  віджимання чи сила на руці).
Ой, зібрались козаченьки, раділи й посміхались,
У своєму дружнім колі  силою вихвалялись.
ІV конкурс
Ведучий. А зараз конкурс кошових отаманів. Поясніть значення козацьких назв:
•  Булава. (Кулясте потовщення на кінці палиці, символ влади кошового отамана)
•  Бунчук. (Довга палиця із золотим яблуком на кінці. Від яблука відходять два-три кінські хвости)
•  Гетьман. (Старший, головний, «кошовий отаман»)
•  Джура. (Помічник козака, молодший воїн)
•  Чайка. (Козацький човен завдовжки близько 20 м. В один човен сідало від 50 до 70 козаків)
   Оселедець. (Зачіска козака)

V конкурс   "Як козаки картоплю саджали "
 Перший учасник команди  біжить, тримаючи у руці картоплину,  до «городу» - обруча, який покладений перед кожною командою на відстані 9-10 метрів,  «саджає» - кладе картоплю, повертається до команди, передає естафету. Наступний учасник  біжить до «городу», «збирає врожай» - забирає картоплю і повертається до команди.  Завдання по черзі виконує уся команда. Перемагає команда, яка першою зібрала врожай.
  І ведучий:
Жінкам строго заборонялося жити на Січі. Була навіть смертельна кара для козаків, які приводили жінок. Тому козаки все робили самостійно.
ІІ ведучий:
Вони самі варили кашу. Новачкам казали: «Дивись, щоб каша не була сирою, не перекипіла. Якщо буде готова — зви нас».
Учитель:
Наші козаки теж можуть смачно готувати.  випробування —
6 конкурс кашоварів ( хто швидше перенесе воду із стакана)
Біля кожної  команди -  ємкість з водою, у першого учасника в руках ложка. Він набирає  ложкою воду, несе до протилежного кінця залу, де стоїть пуста  ємкість. Виливає  в неї  воду  з ложки, повертається до команди, передає  ложку наступному.  Виграє  команда, у якої  більше води потрапило до пустої  ємкості .
Ведуча: Пісня... Хто не був зачарований нею, хто не згадує її, як своє дитинство, свою юність, красиву і ніжну. Який митець не був натхненний її мелодіями! Яка мати на співала цих легких, як сон, пісень над колискою дорогих дітей. Це мелодійні пісні і думи, барвисті коломийки й ліричні хороводи. Дуже багато дум дійшло до нас ще з часів козацтва. А як козаки вміли гарно співати! Тому ми й пропонуємо нашим кандидатам в козаки 3 тур як пісенне змагання.
Хай лірична пісня, прекрасна, весела, Летить, звеселяє міста і оселі, нехай же дзвенять пісні-хороводи, Хай щастя буде у серці народу.
Увага! Розпочинаємо наш пісенний турнір.
7 конкурс  Відгадай мелодію.
Ведуча: Ваші гарні пісні та їх виконання трохи розтопили загартовані серця старшини.
І ведучий. А чи знаєте ви як убирались козаки?
Важко уявити запорожця без широких, як степ, шароварів. Це вбрання було запозичене у татар і турків і так сподобалось січовикам, що ті не розлучалися з ним ані в походах, а ні під час гульбищ в рідній Січі. Чи знаєте ви скільки метрів тканини йшло на шаровари? Від 9 до 20 м. В деякі шаровари можна було штук 30 кавунів покласти.
ІІ ведучий. Важко уявити костюм козацького лицаря без широкого, східного походження пояса. Пояси високо цінувалися  козаками і могли коштувати стільки, скільки жупан, іноді були вдвічі дорожчими за чоботи, козацький пояс мав довжину до 8 м.
Коли потрібно було козакові підперезатися, то він прив'яже шнурком до цвяшка і качається навкруги, так і намотає увесь пояс на себе. Спосіб підперезання, коли обидва кінці звисали з одного боку, називали „по-козацькому” („по-селянськи” китиці звисали з обох боків).
Учитель:
6         випробування — для капітанів „Бій велетнів” Одягнутися у козацьке вбрання, зайти в коло і  учасники стають однією ногою у коло. Руки за спиною. Необхідно виштовхнути суперника з кола
7         конкурс  «Козацька кмітливість»
 Учні по­діляються парами, беруть­ся за руки, відвівши їх у сторони. Між лобами треба покласти повітряну куль­ку. Пари рухаються при­ставним кроком до протилежного кінця залу, а потім назад до своєї команди. Естафету пе­редають, поклавши кульку між лобами наступної пари. Виграє команда, яка першою закінчить рух.
           9  конкурс  «Повзунець»
 По команді перші гравці навприсядки (руки складені на ліктях) проходять вказану відстань, вертаються до своїх гравців, передають естафету на­ступному гравцеві, стають у вихідне положення. І так, доки не пройде вся команда. Перемагає та ко­манда, яка швидко і вправно прийшла до фіналу,
Ось так ви познайомились з елементами ук­раїнського танцю «Повзунець». А кожен козак пови­нен вміти танцювати цей танець.
Хай, добрі люди,
Вам щастя буде!
Хай буде доля
На всі роздолля.
І до того літ багато
На любов і згоду.
Хай не буде переводу Козацькому роду.

Командам для підбиття підсумків змагання стояти струнко!

Немає коментарів:

Дописати коментар