Тема:
Дієприслівник як особлива форма дієслова. Загальне значення, морфологічні
ознаки, синтаксична роль
Мета:
Ознайомити учнів із дієприслівником як особливою формою дієслова. Окреслити в
загальних рисах його морфологічні риси, навчити виявляти дієприслівник у
реченні та визначати його синтаксичну функцію. Розвивати в учнів спостережливість,
пам’ять, увагу; виховувати їх.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання:
підручник, картки-завдання.
Хід уроку
1.
Організація
учнів до уроку.
2.
Актуалізація
опорних знань учнів
·
Бесіда
-
Який розділ науки про
мову ми вивчаємо?
-
Які є частини мови?
-
Що таке дієслово?
-
Які його морфологічні
та синтаксичні ознаки?
-
Скільки є форм
дієслова? Опишіть вже вивчені і наведіть
приклади.
-
Які з форм є
незмінними?
·
Творче спостереження
над мовним матеріалом
Записати
речення, визначити дієслова та їх форми.
Настала
зима. Легенькі сніжинки, граційно кружляючи у блакитному небі, тихо падають
на землю. Наче тополиний пух, вони тулилися край дороги, западаючи
між корінням дерев.
·
Підсумкова бесіда про
дієслово та його форми.
3.
Оголошення
теми та мети уроку.
Вступне
слово вчителя
Дієприслівником називається незмінна
форма дієслова, яка, поєднуючи ознаки дієслова і прислівника, указує на
додаткову дію: Відмінно закінчивши навчальний рік, хлопець міг спокійно
відпочивати.
Подібно до дієслів, дієприслівник має
близьке лексичне значення, спільну основу, вид. Для них властиві перехідність і
неперехідність, здатність керувати іменниками: створюючи оповідання, спіймавши
окуня.
Як і прислівник, дієприслівник не
змінюється, пояснює дієслово-присудок, виступаючи в ролі обставин: Гомонять,
працюючи, школярі; Зібравшись на спортмайданчику, почалося тренування.
Дієприслівник, як і дієслово, буває
доконаного і недоконаного виду: написавши, хитнувшись (що зробивши?), пишучи,
хитаючись (що роблячи?).
Ілюстрування матеріалу. Вчитель малює на дошці
схему, одночасно пояснюючи її.
.
|
↙ ↘
1)вид (доконаний і недоконаний); 1 ) незмінний;
2)час (теперішній і минулий); 2)залежить від дієсловаприсудка;
3)має залежні слова. 3)у реченні – обставина.
2)відповідає на питання що роблячи? що зробивши?;
3)зовнішня ознака – суфікси –учи-, -ючи-,
-ачи-, -ячи-, -ши-, -вши-.
Вид дієприслівника залежить від виду
дієслова. Дієприслівник незмінна форма, тому він не має закінчення. У суфіксах
дієприслівників –учи-, -ючи- , -ачи- , -ячи- , -ши- , -вши- завжди пишеться
буква И!
4.
Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи
v Розподільний диктант
Дієслівні форми
записати у дві колонки: у першу — дієслова, у другу — дієприслівники.
Аргументувати свій вибір.
Писати, говорити, надихаючи, читають,
розказавши, зачарований, стоячи, налетівши, проводячи, оголосити, заквітчаний,
шануючи, потерпівши, вилито, зриваючи, зберегти, несучи, потерпівши,
прикріпивши.
v Робота з картками (учні працюють біля дошки).
Картка №1
Утворіть від поданих дієслів
дієприслівники. Запишіть за зразком і поясніть їх написання: ідуть — ідучи,
летять — летячи.
Бачать, виробляють, ходять, знають, пізнають,
копають, ховають, ловлять, сідають, мають.
Картка №2
Утворіть від поданих дієслів
дієприслівники. Запишіть за зразком і поясніть їх написання: спитав — спитавши.
Зробив, покликав, написав, почув, зібрав,
прийшов, ходив, запросив, відправив, похвалив.
v Робота з підручником (Українська мова: підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. В.
Заболотний, В. В. Заболотний. – 2-ге вид. – Київ: Генеза, 2016. – 256 с.)
Виконання вправи 269.
v Відредагувати речення і визначити
синтаксичну функцію дієприслівника.
1. Проходячи повз вікно,
почулася пісня.
2. Виходячи з вагона, у моєї валізки відірвались ручки.
3. Опинившись у лісі, нам стало страшно. Загубивши стежку, нас охопила
розгубленість.
4.Підійшовши до класу, його очі широко розплющились від здивування.
5.Вносячи добрива у грунт, рослина швидко росте.
v Робота в групах.
Скласти три чотири речення на задану тему
з використанням дієприслівників.
Група 1 – про весну
Група 2 – про літо
Група 3 – про осінь
Група 4 – про зиму
5.
Систематизація й узагальнення вивченого
Бліц-опитування
-
Що називається
дієприслівником?
-
На які питання він
відповідає?
-
Яким членом речення
виступає?
-
Якого виду бувають
дієприслівники?
-
Якого часу?
-
Від якої частини мови
залежить дієприслівник?
6.
Домашня робота
Вправа 277 з підручника.
Вправа 272 (для сильних
учнів або за бажанням).
Немає коментарів:
Дописати коментар