четвер, 22 березня 2018 р.

Уклін Тобі, Кобзарю

Відомі люди нашого села

Презентація "Леся Українка"

Життєвий і творчий шлях Т.Г.Шевченка

Борис Грінченко - драматург

Іван Франко "Захар Беркут"

Шкільна лінійка, присвячена дню народження Лесі Українки


День рідної мови



Андріївські вечорниці








середа, 21 березня 2018 р.

Дієприслівник як особлива форма дієслова. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль


Тема: Дієприслівник як особлива форма дієслова. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Мета: Ознайомити учнів із дієприслівником як особливою формою дієслова. Окреслити в загальних рисах його морфологічні риси, навчити виявляти дієприслівник у реченні та визначати його синтаксичну функцію. Розвивати в учнів спостережливість, пам’ять, увагу; виховувати їх.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, картки-завдання.

Хід уроку
1.     Організація учнів до уроку.

2.     Актуалізація опорних знань учнів

·        Бесіда
-         Який розділ науки про мову ми вивчаємо?
-         Які є частини мови?
-         Що таке дієслово?
-         Які його морфологічні та синтаксичні ознаки?
-         Скільки є форм дієслова?  Опишіть вже вивчені і наведіть приклади.
-         Які з форм є незмінними?

·        Творче спостереження над мовним матеріалом
Записати речення, визначити дієслова та їх форми.
Настала зима. Легенькі сніжинки, граційно кружляючи у блакитному небі, тихо падають на землю. Наче тополиний пух, вони тулилися край дороги, западаючи між корінням дерев.
·        Підсумкова бесіда про дієслово та його форми.

3.     Оголошення теми та мети уроку.

Вступне слово вчителя
Дієприслівником називається незмінна форма дієслова, яка, поєднуючи ознаки дієслова і прислівника, указує на додаткову дію: Відмінно закінчивши навчальний рік, хлопець міг спокійно відпочивати.
Подібно до дієслів, дієприслівник має близьке лексичне значення, спільну основу, вид. Для них властиві перехідність і неперехідність, здатність керувати іменниками: створюючи оповідання, спіймавши окуня.
Як і прислівник, дієприслівник не змінюється, пояснює дієслово-присудок, виступаючи в ролі обставин: Гомонять, працюючи, школярі; Зібравшись на спортмайданчику, почалося тренування.
Дієприслівник, як і дієслово, буває доконаного і недоконаного виду: написавши, хитнувшись (що зробивши?), пишучи, хитаючись (що роблячи?).

Ілюстрування матеріалу. Вчитель малює на дошці схему, одночасно пояснюючи її.


 .

 ДІЄПРИСЛІВНИК
                                                      ↙                              ↘



 Ознаки дієслова:                                                                                Ознаки прислівника:

1)вид (доконаний і недоконаний);                                               1) незмінний;
2)час (теперішній і минулий);                                                      2)залежить від дієсловаприсудка;

3)має залежні слова.                                                                      3)у реченні – обставина.

                                            ↘                                    ↙                                          
 1)особлива форма дієслова;

2)відповідає на питання що роблячи? що зробивши?;
3)зовнішня ознака – суфікси –учи-, -ючи-, -ачи-,  -ячи-, -ши-, -вши-.



Вид дієприслівника залежить від виду дієслова. Дієприслівник незмінна форма, тому він не має закінчення. У суфіксах дієприслівників –учи-, -ючи- , -ачи- , -ячи- , -ши- , -вши- завжди пишеться буква И!

4. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи
v Розподільний диктант
Дієслівні форми записати у дві колонки: у першу — дієслова, у другу — дієприслівники. Аргументувати свій вибір.
Писати, говорити, надихаючи, читають, розказавши, зачарований, стоячи, налетівши, проводячи, оголосити, заквітчаний, шануючи, потерпівши, вилито, зриваючи, зберегти, несучи, потерпівши, прикріпивши.
v Робота з картками (учні працюють біля дошки).
Картка №1
Утворіть від поданих дієслів дієприслівники. Запишіть за зразком і поясніть їх написання: ідуть — ідучи, летять — летячи.
Бачать, виробляють, ходять, знають, пізнають, копають, ховають, ловлять, сідають, мають.
Картка №2
Утворіть від поданих дієслів дієприслівники. Запишіть за зразком і поясніть їх написання: спитав — спитавши.
Зробив, покликав, написав, почув, зібрав, прийшов, ходив, запросив, відправив, похвалив.
v Робота з підручником (Українська мова: підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. В. Заболотний, В. В. Заболотний. – 2-ге вид. – Київ: Генеза, 2016. – 256 с.)

Виконання вправи 269.

v Відредагувати речення і визначити синтаксичну функцію дієприслівника.

1. Проходячи повз вікно, почулася пісня.
2. Виходячи з вагона, у моєї валізки відірвались ручки.
3. Опинившись у лісі, нам стало страшно. Загубивши стежку, нас охопила розгубленість.
4.Підійшовши до класу, його очі широко розплющились від здивування. 5.Вносячи добрива у грунт, рослина швидко росте.
v Робота в групах.
Скласти три чотири речення на задану тему з використанням дієприслівників.

Група 1 – про весну
Група 2 – про літо
Група 3 – про осінь
Група 4 – про зиму

5. Систематизація й узагальнення вивченого
Бліц-опитування
-         Що називається дієприслівником?
-         На які питання він відповідає?
-         Яким членом речення виступає?
-         Якого виду бувають дієприслівники?
-         Якого часу?
-         Від якої частини мови залежить дієприслівник?

6. Домашня робота
Вправа 277 з підручника.
Вправа 272 (для сильних учнів або за бажанням).