пʼятниця, 28 грудня 2018 р.

Рід іменників. Іменники спільного роду.


Тема: Рід іменників. Іменники спільного роду.
Мета: навчальна  - повторити  й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення роду  іменників, сформувати поняття про іменники спільного роду;
розвивальна – розвивати вміння знаходити іменники чоловічого, жіночого, середнього і спільного роду у висловлюванні, визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі здібності школярів.
виховна – виховувати естетичні почуття, інтерес до вивчення народних звичаїв, любов до рідного слова.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, мультимедійна дошка, ноутбук.

ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
·       *  Дидактична гра «Так чи ні»
Визначити правильні формулювання
Ø Іменник – це частина мови, яка має значення дії предмета.
Ø Іменники бувають власні й загальні.
Ø Іменники поділяють на назви істот і неживих предметів.
Ø До власних іменників належать тільки імена та прізвища людей.
Ø Більшість іменників мають форму однини і множини.
Ø Іменники в реченні бувають підметом і додатком.
ІІІ. Оголошення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності
·       *  Робота в парах
Визначити рід запропонованих іменників. (Як ви це зробили? Чи все у вас вийшло?)
Дунай, радість, озеро; непосида, замазура, бідолаха; двері, штани, дрова.
ІV. Основний зміст уроку
·        Слово вчителя
      Кожному іменникові властивий граматичний рід. У назвах людей і тварин за допомогою роду розрізняється стать і вік істот: хлопець — дівчина, голуб — голубка — голубеня. Майже всі іменники, за невеликим винятком, належать до певного роду: чоловічого, жіночого чи середнього; деякі іменники можуть вживатися як у чоловічому, так і в жіночому роді.
Крім жіночого, чоловічого, середнього роду, іменники можуть належати до спільного роду. Наприклад: бідолаха, нероба, сирота, базіка, лівша.
      Іменники, що означають осіб як чоловічого, так і жіночого роду, називаються іменниками спільного роду. Їх рід визначається в контексті. Деякі іменники — назви осіб за професією чи характером діяльності (інженер, педагог, суддя, професор, льотчик, лікар) — можуть означати осіб як чоловічої, так і жіночої статі, але належать тільки до чоловічого роду.
·        * Робота з підручником
Ознайомлення з правилами
·        * Творча робота
Замінити словосполучення і речення іменниками спільного роду. Навести приклади таких іменників.
1.     Дитина, що втратила одного з батьків.
2.     Той, хто заводить, починає бійку, любить битися.
3.     Людина, яка постійно живе в біді, горі.
4.     Неуважна людина.
5.     Людина, якій не щастить, часто нічого не вдається.
1. Сирота. 2. Розбишака. 3. Бідолаха. 4. Роззява. 5. Невдаха.
* Робота з підручником
Вправа 217, ст. 88
* Творче завдання.
Зі словами листоноша, староста складіть речення, щоб іменники було вжито в чоловічому та жіночому родах.
·   Практикум
Від поданих слів утворіть іменники жіночого роду.
Поет — ... (поетеса), письменник — ... (письменниця), німець — ... (німкеня), англієць — ... (англійка), індієць — ... (індіанка), лев — ... (левиця), заєць — ... (зайчиха), перепел — ... (перепілка), індик — ... (індичка), ткач — ... (ткаля).
       Записати іменники. Визначити рід кожного. Аргументувати свій вибір. Жайворонок, перепелиця, тюль, шампунь, муха, посуд, дочка, син, середа, вільха, осика, жаль, кума, невістка, зять, піч, річ, холод, сирота, граб.
VІ. Підсумок уроку
Тестове завдання.
Усі іменники належать до спільного роду в рядку
А  лівша, листоноша, забіяка
Б  мряка, каша, нероба
В  зілля, дівча, хлоп’я

Чи змінюються іменники за родами?
VІІ. Оголошення результатів роботи учнів
VІІІ. Домашнє завдання
Вправа 218



Загадка як вид усної народної творчості


Загадка як вид усної народної творчості